ParaRudniki 2019 za nami!

ParaRudniki 2019 za nami!

W miniony weekend na lotnisku w Rudnikach koło Częstochowy odbywały się IX Targi Lotnictwa Lekkiego. Teren wokół lotniska zapełnił się wystawcami i paralotniarzami, a także miłośnikami podniebnego sportu. Można było podziwiać stanowiska 20-stu wystawców, którzy mieli do zaoferowania zwiedzającym nowinki sprzętu lotniczego, ale nie tylko. Firma Volkswagen zaprezentowała bardzo funkcjonalne i bezpieczne auta z najnowszej oferty.

Firma Pro-Fly pokazała kilka skrzydeł firmy Macpara. Samostateczne skrzydło Macpara Charger uniwersalne skrzydło o wielkich możliwościach. W ofercie znalazły się również napędy i silniki napędowe, oraz paralotnie. Paralotnie termiczne i napędowe, tandemy, skrzydła dla dzieci, do speedflyingu i hike&fly.
Na stoisku Centrum paralotniowego można było kupić nawet najdrobniejszy drobiazg. Speed Systemy, podnóżki, karabinki, klamerki, wskaźniki wiatru, kokpity, worki balastowe, obuwie, linki i inne gadżety.

Firma Techno-Fly zaprezentowała na ParaRudnikach najnowszą, wzmacnianą wersję kosza Delta wraz z oplotem z dynemy , nową elektronikę napędu z rozruchem elektrycznym, jak również nową kolorystykę napędów, która weszła do produkcji od 2019 r.
Po raz pierwszy zaprezentowała, dwa najnowsze modele skrzydeł produkcji EVEREST GLIDERS z przeznaczeniem napędowym. Dostępny był również model CROSS dla początkujących pilotów jak również było skrzydło dla średnio zaawansowanych THUNDREBOLT z systemem sterownia 2D i PA z przeznaczeniem do dobrej zabawy w powietrzu.

W trakcie trwania targów w sali konferencyjnej Aeroklubu Częstochowskiego odbywały się liczne wykłady branżowe,  nt. „Współczesne skrzydła do PPG”, „Szkolenie paralotniowe, jak zacząć latać?”.

Dla najmłodszych zorganizowany był konkurs latawców a także pokazy strażackie.

W tym roku po raz pierwszy odbyła się pielgrzymka paralotniarzy. Około 40 pilotów w sobotni wieczór (01.06) przeleciało nad klasztorem jasnogórskim. Pierwszy dzień targów zakończył się jurajskimi świetlikami. Można było oglądać paralotnie, które rozświetlały niebo fajerwerkami.

W niedzielę (02 czerwca) od godz. 14.00 teren przed lotniskiem wypełnił się licznie zgromadzonymi miłośnikami lotnictwa, a także rodzinami z dziećmi, którzy przybyli na pierwszy pokaz lotniczy zorganizowany podczas trwania ParaRudnik. Prezes Aeroklubu Częstochowskiego Włodzimierz Skalik wraz z pilotem i instruktorem Aeroklubu Częstochowskiego Jackiem Bogatko przywitali i komentowali niedzielne pokazy. Zgromadzona publiczność mogła zobaczyć, m.in. samolot AN-2 ze spadochroniarzami na pokładzie,  zrzut wody z Dromadera, pokazy modeli latających pilota RC Jacka Kwapisza, wyścig dronów Tomasza Łapuchy a także pokaz możliwości manewrowych samolotu JAK 3. Niestety ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne pokaz musiał zostać przerwany. Kolejne ParaRudniki za rok. Zapraszamy!

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Gmina Rędziny wraz z wójtem Pawłem Militowskim na czele oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

EW